Wino, artykuł o winie

Jak i jakie wino wybrać na wesele?

Jak i jakie wybrać? Na wstępie przypomnijmy sobie stary wierszyk, który pozwoli nam zrozumieć co z czym:

Ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina,
zaś pod sarny woły, wieprze jest czerwone wino lepsze,
frukty, deser i łakotki lubią tylko wina słodkie,
zaś szampana każdy wie można w czasie po i przed.

Wino nie pasuje jednak do wszystkiego. Nie powinno się go podawać np. do śledzi, bo pod to oczywiście jedynie dobra wódeczka jest słusznym wyborem. Pamiętajmy jeszcze o jednej prostej zasadzie: najpierw podajemy wino czerwone, później białe, przed winem słodkim podajemy wytrawne.

Przygotowania

Nasze przygotowania do wyboru wina zacznijmy od ustalenia, czy nasi goście piją wino, ile jest wszystkich gości i jaką kwotę możemy na to przenaczyć. Nie wszyscy lubią pić je na weselu. W Polsce, a raczej w małych polskich miejscowościach i wsiach, cały czas króluje wódka, a wino jest traktowane jak byt musowy, który musi po prostu być, jeśli go nie będzie, ludzie zaczną plotkować i każdy sobie dopowie co dalej… Dobrze więc się nad nad tym zastanówmy. Z doświadczenia wiem, że ludzie starsi wybierają wódkę, młodsi, a w szczególności kobiety, wybierają wino.

Cena win

Dobre wina można nabyć już od 10 zł za butelkę. Średni przedział cenowy ustalany jest na poziomie 15-25zł lub 25-35zł za butelkę, w zależności od ilości gości i ich stosunku do wina. Do tego trzeba doliczyć koszt szampana lub wina musującego i tak dla przykładu: Dorato Bianco – cena 14 zł, Cava Semi Seco Segura Viudas – 30 zł, a ceny prawdziwego szampana zaczynają się od 160 zł, z polecanych: Moet & Chandon Rose Imperial AOC Champagne NV – 300 zł butelka.

Oszacujmy sobie wstępne wyliczenia dla ok 100 osób w miarę lubiących wino.

  1. Wino musujące 15 butelek (toasty) 15x15zł = 225
  2. Wino czerwone 40 butelek 40x25zł = 1000
  3. Wino białe 30 butelek 30x25zł = 750

Daje nam to w sumie 84 butelki na 100 osób (~0.6 litra na osobę) czyli kwota, którą musimy wydać wynosi 1975 zł.

Przyjmijmy teraz, że wiemy, że tylko 50 osób będzie piło wino – 15 butelek na toasty pozostaje bez zmian 20×25 zł = 500 zł czerwone wino 15×25 zł = 375 zł czyli 1100 zł przy czym pozostajemy z ~0.6 litra na osobę, czyli prawie jedna butelka wina. Teraz już wiesz jak policzyć koszty związane z zakupem wina na wesele. Przejdźmy dalej.

Sklepy winiarskie?

Warto w tym przypadku porozmawiać z właścicielem sklepu o ewentualnej zniżce i zwrocie niewypitych win (może nam to zaoszczędzić trochę nerwów podczas zabawy weselnej) lub zakupić wino w hurtowni. Przy wyborze część sklepów winiarskich oferuje również degustację wybranych win, co warto podkreślić – jest ona darmowa i daje nam możliwość posmakowania oraz wybrania tego odpowiedniego. Nigdy, ale to nigdy nie kupujmy takiej ilości wina bez uprzedniego skosztowania go, choćby sprzedawca zapewniał nas o tym, że jest wyśmienite – nie dajmy się wyrolować. No i oczywiście nie kupujmy wina zauroczeni reklamami telewizyjnymi, internetowymi czy prasowymi. Spokojnie zastanówmy się i nie podejmujmy pochopnie decyzji. Kilka dość znanych win ma raczej średnią, lub słabą opinię u gości, a my nie chcemy być przecież zapamiętani jako “to ci, którzy wybrali najgorsze wino na swoje wesele” lub “to ci, którzy podali jakiegoś sikacza z reklamy”.

Wybór wina należy do…

W kwestii wyboru odpowiedniego wina to Ty musisz podjąć decyzję, aby to ułatwić podsunę kilka propozycji. Dość popularne są wina ze szczepu Merlot, Pinot Noir czy Pinot Grigio. W smaku znaczna większość też jest nie najgorsza. Jeżeli ma to być mała ilość butelek, bo jednak zdecydowana większość gości będzie piła wódkę, można pokusić się o wina śliwkowe, czy aroniowe, które może nie są przez wielu uważane za tak dobre, jak prawdziwe wina gronowe, mogą jednak wzbudzić zainteresowanie wśród tej nielicznej grupki. Chyba że ich dobrze znamy, wtedy lepiej dopieśćmy ich porządnymi, dobrymi francuskimi winami wytrawnymi dla mężczyzn i półsłodkimi lub słodkimi dla kobiet – z reguły to płeć piękna wybiera właśnie takie wina.

Praktycznie

I na koniec jeszcze jedna mała uwaga, a może raczej rada: spróbuj porozmawiać z kelnerem/kelnerami na weselu, aby pilnowali czy goście mają wino w kieliszkach. W przeciwnym wypadku niech szybko uzupełniają braki. Na pewno zrobi to duże wrażenie na gościach, poczują się wtedy dowartościowani i będą lepiej wspominać zabawę weselną.

Pomocne linki

Wierszyki na zaproszenia ślubne wino zamiast kwiatów >
Gdzie kupić wino sklepy winiarskie >
Lista tanie wina >
Polecam Colombia Catering Warszawa >

Jeżeli masz jakieś własne spostrzeżenia lub uwagi, śmiało napisz o tym

Nie znasz jakiegoś pojęcia? Sprawdź je Słownik winiarski »

Komentarze

Skomentuj!

Zostaw komentarz