Wino, artykuł o winie

Między ustami, a brzegiem pucharu…

kieliszki do wina

Już Galileusz twierdził, że wino to światło słońca uwięzione w wodzie. Aby w pełni cieszyć się walorami napoju bogów, powinniśmy mu zapewnić odpowiednią oprawę. Każdy gatunek podajemy w innym naczyniu po to, aby w pełni docenić zalety trunku.

Wina zaskakują nas swoją różnorodnością. W zależności od gatunku lub miejsca pochodzenia trunku możemy cieszyć podniebienie zupełnie innymi walorami smakowymi. Zanim przystąpimy do degustacji powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie zalety napoju były odpowiednio wyeksponowane. Eksperci zalecają stosowanie kieliszków z czystego białego szkła, które pozwoli ocenić klarowność wina oraz jego barwę. Tworzywo powinno być także dość cienkie tak, aby zawartość w szybkim tempie można było ogrzać ciepłem dłoni, ponieważ niektóre gatunki dopiero wówczas rozwijają pełną gamę bukietu. Inne zaś, wprost przeciwnie – powinny pozostać schłodzone, dlatego też wbrew najnowszym trendom, kieliszek powinien posiadać nóżkę, żeby uniknąć niekorzystnej zmiany temperatury.

Szampan i wina musujące

podajemy w tzw. fletach – wąskich kieliszkach zwężających się ku górze. Ich pojemność to ok. 150 – 180 ml. Napełniamy ¾ wysokości. Kieliszek podczas degustacji wina trzymamy za nóżkę, aby nie rozgrzać trunku. Butelka powinna spoczywać w wiaderku z lodem. Powszechnie stosowane płytkie i szerokie kieliszki nie są zalecane przez koneserów, ze względu na szybkie ulatnianie się aromatu i dwutlenku węgla.

Wina czerwone

degustujemy z kieliszków o pojemności 150 – 250 ml o krótkich nóżkach. Wyjątkiem jest burgund, którego podajemy w kieliszkach 100 – 150 mililitrowych z długą nóżką. Napełniamy je do ¾ wysokości i możemy trzymać zarówno za nóżkę, jak i za czarkę. W razie konieczności możemy w nich podać także wino białe.

Apereitif i wina deserowe

Do apereitif’u i win deserowych stosujemy mniejsze kieliszki o pojemności do 100 ml. Przed posiłkiem spożycie trunku ma wpłynąć na pobudzenie apetytu, dlatego też napełniamy je jedynie do połowy. Podajemy je w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do win deserowych, które należy schłodzić. Degustujemy trzymając kieliszki za nóżkę.

Pamiętajmy, że przygotowując elegancką oprawę stołu, kieliszki powinniśmy ustawić z prawej strony nakrycia. Nad sztućcami, najbliżej ręki ustawiamy naczynia w kolejności spożywania trunków lub w zależności od wysokości zastawy: kieliszek do wódki, wina białego i wina czerwonego. W okolicy powinniśmy postawić także szklankę na wodę i już możemy cieszyć się okazją do wspólnego biesiadowania.

Tekst napisany dla serwisu DomowaWinnica.pl przez Agnieszkę Morzy

Nie znasz jakiegoś pojęcia? Sprawdź je Słownik winiarski »

Komentarze

Skomentuj!

Zostaw komentarz