Wino, artykuł o winie

Porto, magia wina

Porto to coś więcej niż wino i nie świadczy o tym sama moc tego trunku (ok.20%). Porto to całe wieki historii, przepiękna dolina Duero z której pochodzi i niezliczone klimatyczne piwniczki w Vila Nova de Gaia, gdzie jest przechowywane. Wino to zdobyło swą popularność w XVII wieku, kiedy to głównie angielscy i niemieccy kupcy zaczęli zawierać umowy handlowe z lokalnymi producentami. Od tego czasu Porto stawało się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Wino Porto możemy podzielić na kilka kategorii: Tawny, Ruby, LBV (Late Bottled Vintage), Vintage, Colheita. W większości są to wina czerwone, jednak występują także białe np. White Extra Dry. Każde z nich ma własny niepowtarzalny smak i bukiet zapachowy. Zachęcam do degustowania oraz do odwiedzenia wybrzeża Vila Nova de Gaia, której piwnice można w wielu przypadkach zwiedzać za darmo. Zwiedzanie połączone jest również z degustacją i promocyjnymi ofertami zakupu. Na wielu beczkach możemy natknąć się na autografy znanych osób m. in. Margaret Thatcher czy Aleksandra Kwaśniewskiego. Niestety w Polsce barierą w dostępie do tego trunku pozostaje cena, która w Portugalii jest zdecydowanie przystępniejsza.

Wino Offley

Wino to często możemy spotkać na półkach polskich sklepów. Niestety cena ok. 50 zł jest zdecydowanie zawyżona. W Portugalii to koszt ok. 5-6 € (20-24 zł). Najbardziej popularne są Offley Tawny oraz Ruby. Ruby ma bardziej owocowy posmak. Natomiast Tawny, które dłużej jest przechowywane w dębowych beczkach może nas uraczyć dłuższym, choć mniej intensywnym smakiem.

Wino Sandeman

Charakterystyczna postać mężczyzny w czarnym płaszczu oraz czarnym kapeluszu wita nas zaraz po wyjściu z samolotu na lotnisku w Porto. Jest to jedno z bardziej popularnych rodzajów Wina Porto. Odmiany Ruby oraz Tawny mają bardziej szlachetny smak niż w przypadku Offleya. Można to zauważyć również po cenie, która mimo wszystko nadal pozostaje w zasięgu statystycznego konsumenta (7-8 €). Piwnica Sandemana nie jest niestety darmowa, ale znajduje się zaraz przy Duero na głównym deptaku, ni sposób do niej nie trafić.

Wino Taylor’s

Zwiedzanie piwnicy oraz degustacja tego wina są darmowe, a wrażenia niezapomniane. Najbardziej popularne jest Wino Taylor’s LBV. Osobiście polecam jednak spróbowanie win 10 czy 20 letnich. Ich niepowtarzalny smak bardzo różni się od najbardziej popularnych Tawny oraz Ruby. Bukiet zapachowy oraz smak tworzą fenomenalną mieszankę wartą poświęcenia większej uwagi. Najgorsze przy tym są dwie rzeczy, po pierwsze 10 letnie Porto wydaje się być ‘zwyczajne’ w porównaniu z 20 letnim oraz niestety cena (ok. 35 € w piwnicach, 40 € w sklepach). Jednak jeżeli zdecydujemy się na ten zakup, na pewno nie pożałujemy, a po otwarciu możemy przez najbliższe pół roku delektować się jego smakiem (oczywiście odpowiednio przechowywanym).

Swoimi doświadczeniami z podróży podzielił się z nami Maciek Musiał.

Tekst napisany dla serwisu DomowaWinnica.pl przez Maciej Musiał

Nie znasz jakiegoś pojęcia? Sprawdź je Słownik winiarski »

Komentarze

Skomentuj!

Zostaw komentarz