Wino Aronica
Aronica

Wino: Aronica

Rodzaj: czerwone

Charakter: półwytrawne

Pochodzenie: Polska

Cena: 25 zł

Ocena: 4444

Wino z aronii? toż to już nie wino… a jednak i to w dodatku polskie wino ekologiczne! Wyprodukowane z najwyższej jakości soku z aronii. Jednak to mnie nie zdziwiło, jak wiadomo wino można zrobić praktycznie ze wszystkich dobrodziejstw natury, ostatnio nawet dostałem wino ryżowe, ale wracając do tematu – co może oznaczać słowo ekologiczne przy winie?

Wina ekologiczne przez fachowców nazywane są organicznymi, czyli powstają bez użycia dodatków chemicznych, ale chwila do wina jest dodawana chemia? – nie, chodzi dokładnie o uprawę winorośli, a dokładnie w tym przypadku krzewów aronii. Cała plantacja jest nawożona naturalnym kompostem, oraz nie można jej opryskiwać środkami chemicznymi przeciw szkodnikom, ze wszystkimi przeciwnościami losu trzeba walczyć bez użycia chemii. Nie jest to łatwe zadanie, jednak ludzie mają w nim spore doświadczenie gdyż tak naprawdę już w latach 60 XX wieku zaczęto stosować ekologiczną uprawę win.

Mimo iż wino jest ekologiczne, a jak wiadomo ekologiczne produkty są drogie, tak w tym przypadku wydaje mi się, że cena jest jak najbardziej odpowiednia – tylko 25zł za butelkę, a producent zadbał nie tylko o wino – butelka ma naturalny korek oraz etykiety są wykonane jak mi się dobrze zdaje z papieru z recyklingu. Tak więc wszystko jest dopieszczone 🙂

Wracając do wina, bo to ono jest dziś naszym głównym obiektem zainteresowań, ma piękny rubinowy kolor oraz delikatną woń aronii, mimo iż ma charakter półwytrawny jak dla mnie jest ono dość słodkie i bez wahania podałbym je również do deserów.  Muszę przyznać, iż z dużym zainteresowaniem i sceptycyzmem podchodziłem do tego wina, jednak z pewnością kupię kolejną butelkę i będę ją polecał znajomym.

Sprawdź gdzie najbliżej kupisz wino Sklepy z winami »

Komentarze

 • kasia 19/08/2010

  taaa.. też je lubię, chociaz momentami mam wrażenie, ze smak jest na tyle gorzki że aż cierpki. Co do ekologii: papierek nie jest z makulatury ale nie ma szkodliwego kleju 🙂 a sprawa oprysków winorośli: aronia sama w sobie jest na tyle odporną w naszych warunkach rośliną, dobrze przystosowaną, ze nie wymaga silnej interwencji ani nawozowej ani póżniej ochronnej – stąd jako gatunek na wina w Polsce już ma atuty ekologiczne. A że firma janton – producent – nie może sobie przy organicznej produkcji pozwolić na chemie – to juz oczywistość, w końcu pod tym szyldem kryją się restrykcyjne certyfikaty.

 • franc 22/05/2011

  niezłe ekologiczne wino – tylko czemu zawiera siarczany?? czy siarczany są ekologiczne??

 • Andrzej 22/05/2011

  Siarczany występuja praktycznie w każdym winie, nie ma tu znaczenia czy jest to wino ekologiczne czy nie. Nie jest to również nic złego ponieważ dbają one o jakość trunku i bezpieczeństwo naszego zdowia.

 • hubi 16/11/2011

  Jeżeli lubicie wino z aronii, to spróbujcie wina firmy VIN-KON, nie mają certyfikatu EKO (chociaż owoce aronii nie wymagają żadnych oprysków, są odporne na wszelkie szkodniki), ale za to kosztują w granicach 15 zł i w dodatku są dużo lepsze od Aronica

 • szogoon 15/07/2017

  Piłem vin-kon i nie zgodzę się, że jest lepsze.

Zostaw komentarz

Podobne wina

Czego nie warto pić

Ostatnio komentowane

 • Edelkirsch

  obrzydliwy perfumowany tani syf. chyba wisniowka dla zuli spod kiosku za 3.5zl ma lepszy smak

  adi
 • Aronica

  Piłem vin-kon i nie zgodzę się, że jest lepsze.

  szogoon
 • Conde Noble

  W mojej ocenie 8 na 10, czyli dość wysoko, za taką cenę wielkie zaskoczenie. Aktualnie w Lidlu w...

  Edi

Zobacz również

Zaprzyjaźnione serwisy